There are many fun ways to use your classroom pets in your school curriculum. From reading to math, science to art, your classroom pet can make any subject more exciting! We are going to be starting a series of blogs focusing on different ways you can incorporate your pets into different subjects. As always, we appreciate your feedback, so please feel free to comment on the ideas or add to our ideas by visiting our Facebook page at www.Facebook.com/petsintheclassroom.
Using your pet food for math problems can be a great way to make learning interactive and more exciting. Are you teaching about fractions? How about measurements? You can use the pet food as a tool to demonstrate how fractions and measurements work.
If you are teaching time, use your pet’s schedule to help aid your lesson. What time do you feed the pet? What time do the students get to interact with the pet? You could even have the students create a schedule for your pet and assign different times to different activities.
Another way to incorporate you pet into the math curriculum is to have students calculate the cost of keeping a pet for a certain period of time (week, month, school year, year). Given the cost of food, grooming, vet care, supplies, toys, etc., the students can calculate how much the pet costs in that time period.
How do you incorporate your pet into math lessons? Let us know on Pet in the Classroom’s Facebook page!